دیگر وسایل نقلیه

ترمز خودرو

کار ترمز ایجاد شتاب منفی لازم برای توقف خودروی در حال حرکت است.علاوه بر متوقف کردن کامل خودرو، کنترل حرکت خودرو در سراشیبی، توقف مرحله ای، و کاهش سرعت به اندازه دلخواه را می توان از وظایف اصلی این سیستم دانست.

حال برای توقف خودرو نیاز به عضوی است که نیروی اصطکاک منفی (مخالف حرکت گردشی چرخ) را برای ما ایجا کند، این عضو لنت نام دارد. لنت ترمز، به دیسک یا کاسه ترمز وارد می شود تا اصطکاکی مناسب برای ایجاد شتاب منفی در خودرو ایجاد کند.

ترمز کاسه ای

در سیستم ترمز کاسه ای، فشار روغن کفش های ترمز لنت کوبی را به یک کاسه ی چرخان می فشارد

ترمز دیسکی

در سیستم ترمز دیسکی، فشار روغن لنت های ترمز را به دیسک چرخان می فشارد و باعث کند یا توقف حرکت می شود.

اجزای تشکیل دهنده ی ترمز خودرو

پدال ترمز

بوستر

پمپ

روغن ترمز و مخزن آن

لوله های انتقال دهنده ی روغن

لنت های ترمز

سیلندر ترمز چرخ ها دیسک ترمز

بوستر ترمز

بوستر نیروی خود را از طریق شیلنگ خلا از موتورتامین می کند، در سیستم ترمز بوستری اعمال کردن نیروی کمی به پدال ها برای کاهش سرعت یا توقف خودرو کافی است ولی اگر بوستر خراب باشد یا ماشین خاموش باشد، با ترمز کردن خودرو متوقف می شود ولی راننده باید نیروی بیشتری به پدال وارد کند.

درون بوستر سیلندری وجود دارد که در آن پیستون تعبیه شده است وقتی پدال ترمز در حالت آزاد قرار دارد پیستون بخاطر خلا معلق می ماند(در دو طرف آن خلا وجود دارد)، با فشار دادن پدال فشار در یک طرف پیستون به فشار جو می رسدو طرف دیگر کشیده می شود که باعث افزایش فشار می شود.

ضخامت لنت‌ها


با گذشت زمان، همان‌طور که انتظار نیز می‌رود، لنت‌ها خورده شده و عملکرد صحیح خود را در کم کردن سرعت خودرو و متوقف کردن آن از دست می‌دهند. خوشبختانه بررسی صخامت لنت‌ها، روشی مستقیم و مناسب برای اطمینان از عملکرد صحیح آن‌ها است. اگر خودرو شما دارای رینگ اسپرت باشد، تنها کاری که لازم است تا انجام دهید این است که از میان آن به داخل نگاه کنید. اولین موردی که نظر شما را جلب خواهد کرد دیسک فلزی براقی است که در آن میان جا خوش کرده است. با نگاه به لبه‌های آن کالیپر را خواهید دید. درست میان کالیپر و دیسک، لنت‌های ترمز قرار گرفته‌اند. در این مرحله نیاز به تجربه خواهید داشت و باید ضخامت مناسب را تخمین بزنید اما به طور کلی، حداقل ضخامت لنت‌ها باید چیزی در حدود ۰.۵ سانتی‌متر باشد. اگر ضخامت آن‌ها از این میزان کمتر است، زمان تعویض آن‌ها فرا رسیده است اما اگر خودرو شما دارای چرخ‌های معمولی است و امکان دیدن سیستم ترمز از داخل آن وجود ندارد، شما باید چرخ را از محل خود خارج کنید و همانند حالت قبل، ضخامت لنت‌ها را مورد بررسی قرار دهید. مورد دیگری که در این میان می‌توان مورد بررسی قرار داد، خود دیسک است. دیسک باید از همواری نسبی برخوردار باشد. اگر با بررسی آن متوجه ناهمواری‌های شدیدی شدید، بهتر است نسبت به تعویض آن نیز اقدام کنید.

علائم و نشانه های خرابی ترمز خودرو:

هنگام خرابی سیستم ترمز خودرو، نشانه هایی بروز می کند که در صورت بروز هر یک از آن ها باید برای تعمیر به نمایندگی های مجاز مراجعه شود. نا گفته نماند عواملی مانند  عادت های بد رانندگی، شرایط بد آب و هوایی، ترمزهای ناگهانی زیاد، نوع خودرو و کیفیت ترمزها همگی در بروز خرابی ترمز خودرو تاثیر گذار هستند. نشانه های خرابی ترمز خودرو را در زیر برای شما آورده ایم:

  • ایجاد صدا هنگام ترمزگیری:صدای جیغ، سایش و ضربه.
  • کشیده شدن خودرو به یک سمت هنگام ترمزگیری.
  • پدال ترمز بیش از حد پایین می رود.
  • پدال ترمز بیش از حد سفت شده است.
  • ترمزها با کوچک ترین فشار پا عمل می کنند.
  • روشن شدن چراغ ترمز در صفحه کیلومتر.

روغن ترمز نیز مورد دیگری است که باید به آن توجه کرد. روغن ترمز ها در سطوح مختلفی تولید میگردند و براساس کدهای استانداردی به DOT3, DOT4, DOT5 تقسیم بندی میشوند. این کدها نشان دهنده پایه ترکیبات و نقطه جوش روغن ترمز است. روغن ترمز به شدت جاذب رطوبت است و پس از جذب رطوبت میانگین دمای جوش آن به شدت کاهش می یابد. نتیجه این کاهش دمای جوش در شرایط ترمز گیری مداوم و با فشار بالا به صورت عملکرد ضعیف سیستم ترمز بدلیل وجود حباب های ریز در روغن ترمز نمایان میگردد. یکی دیگر از آسیب های وارده بدلیل جذب بیش از حد رطوبت و اشباع شدن روغن، ایجاد ترک های میکروسکوپی در سیستم ترمز و نشتی و ورود هوا است.

بنابراین کارشناسان تاکید بر تعویض روغن ترمز هر یک یا دو سال یک بار یا حدود ۵۰ تا ۸۰ هزار کیلومتر بنابر توصیه کارخانه خودرو ساز، دارند.

سپهر خدیوی
من سپهر خدیوی دانشجوی مهندسی مکانیک هستم. در زمینه‌ی مکانیک خودرو فعالیت دارم و از جمله علاقه های من سیستم های مکانیک، برق خودرو، موتورسیکلت و تکنولوژی‌های این زمینه و همچنین تیونینگ خودرو و موتورسیکلت و مسابقات اتومبیل‌رانی هستند. آرزو میکنم بتونم بهترین‌های این دنیا را به بهترین حالت تقدیم به حضور شما کنم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *